آخرین مطالب

ناحیه کاربری

برگزاری اولین و دومین دوره عرصه یابی نوین جهادی در استان اصفهان

مقدمه

نخستین دوره آموزش عرصه یابی نوین اردو‌های جهادی به همت معاونت سازندگی ناحیه بسیج دانشجویی استان اصفهان و طراحی پژوهشکده شهید اعتباری دانشگاه صنعتی اصفهان با حضور ۵۰ نفر از مسئولین اردو‌های جهادی دانشگاه‌های استان اصفهان در روز‌های ۲۵ و ۲۶ بهمن ماه در اصفهان برگزار خواهد شد.

اردو‌های جهادی از برجسته‌ترین فعالیت‌های دانشجویی است که در طی سالیان خدمات گسترده و مفیدی را به مناطق محروم و مستضعف کشور ارائه کرده است. حضور دانشجویان از اقشار مختلف و در رشته‌های متنوع باعث شده است که در عمده‌ی زمینه‌ها نیاز‌ها و موانع رشد و تعالی روستا‌های کشور برطرف شود.

عرصه یابی یکی از بخش‌های مهم اردو‌های جهادی است که قبل از برگزاری یک اردوی چند روزه، توسط تیم شناسایی انجام می‌شود. این تیم باید طی بازدید از روستا‌های مختلف مسائل و مشکلاتی که وجود دارد را شناسایی کرده، سپس متناسب با توانمندی گروه جهادی، برای رفع این مشکلات برنامه ریزی کند.

یکی از چالش‌های گروه‌های جهادی این بوده است که بیش از آنکه به مسائل و مشکلات واقعی و اولویت دار روستا‌ها توجه کنند، به توانمندی گروه جهادی توجه می‌کردند. همچنین عمده‌ی اطلاعاتی که از این نوع عرصه یابی توسط گروه جهادی استخراج می‌شد ثبت و ضبط نمی‌شد و در اختیار سایر گروه‌های جهادی نیز قرار نمی‌گرفت و از این رو امکان داشت که در یک روستا چندین گروه جهادی عرصه یابی‌های موازی انجام دهند. از سوی دیگر این عرصه یابی نیز با مشارکت محدودی از اهالی روستا انجام می‌شد و نظرات تعداد کمی از اهالی در کشف مسائل و مشکلات روستا سهم داشت.

معرفی دوره

در این دوره تلاش بر این است که گروه‌های جهادی روش نوینی را برای عرصه یابی روستا‌های کشور آموزش ببینند. در این دوره گروه‌های جهادی مسئله یابی به روش مشارکتی را خواهند آموخت سپس با روش‌های کشف و صحت سنجی مسائل آشنا خواهند شد. در انتها نیز گروه‌های جهادی شرکت کننده برای حل مشکلات مختلف روستایی باید ایده و راه حل‌های متنوعی ارائه دهند.

این دوره آموزش ترکیبی از ارائه‌ی درس، کارگاه‌های مشارکتی و مسابقه است. مسابقه‌هایی که در این دوره طراحی شده است شبیه سازی شرایط یک روستا است و گروه‌های جهادی مدل آموزش دیده در این دوره را به صورت تجربی باید اجرا کنند.

در انتها به سه تیم برتر در این دوره علاوه بر مزایایی که برای برگزاری اردوی جهادی از سوی ناحیه بسیج دانشجویی استان اصفهان دریافت می‌کنند، جوایز نقدی نیز اهدا خواهد شد. دوره اول در تاریخ 25 و 26 بهمن ماه با مخاطبین برادر و در تاریخ دوم و سوم اسفند ماه برای خواهران دانشجوی دانشگاه‌های استان اصفهان برگزار شد.

ارائه گروه های شرکت کننده در دوره

ارائه گروه های شرکت کننده در دوره

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تماس 03133912581 تماس حاصل نمایید و یا در پیامرسان بله جزییات بیشتری را دریافت کنید.

https://ble.im/Rouyesh_Novin

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *