آخرین مطالب

ناحیه کاربری

شناسایی و تهیه نقشه پیشرفت دهستان پادنای وسطی شهرستان سمیرم- استان اصفهان

مقدمه

پس از اینکه قرارگاه پیشرفت و آبادانی در دهستان های محروم کشور مشغول به شناسایی و تهیه نقشه پیشرفت دهستان شد؛ مسئولیت شناسایی و تدوین نقشه دهستان پادنای وسطی واقع در شهرستان سمیرم را به گروه توسعه محلی سپرد. این گروه نیز با همکاری قرارگاه پیشرفت و آبادانی استان اصفهان این پروژه را در سال 1396 انجام داد.

شناسایی و تهیه نقشه پیشرفت باید در 5 موضوع انجام می شد. این موضوع ها شامل معیشت و اقتصاد، سلامت، فرهنگی و اجتماعی، تعلیم و تربیت و زیرساخت بود. اعضای گروه توسعه محلی با کمک گروه های جهادی و تیم شناسایی موجود در ابتدا پس از حدود دو ماه شناسایی اولیه از روستاهای مورد نظر را انجام داد، سپس نقشه پیشرفت دهستان تهیه شد.

 

شناسایی

دهستان پادنای وسطی شامل 9 روستا می باشد. طبیعتاً شناسایی همه جانبه و دقیق از همه ی این روستاها زمان زیادی را طلب می کرد. از این رو برای تسریع در کار و همچنین همکاری بیشتر روستاییان با اعضای گروه توسعه محلی از ظرفیت گروه های مردمی و جهادی استفاده شد. حضور گروه های جهادی اعتماد مردم به گروه را نیز بیشتر کرد و اطلاعات کامل تری کسب شد. جمع آوری اطلاعات از طریق روش های مشاهده هدفمند و مصاحبه حقیقت یاب انجام می شد. سعی شد در شناسایی از همه ی اقشار اهالی و مسئولین روستایی استفاده شود.

علاوه بر مردم روستا، نهادها و سازمان های دیگری نیز که در شهرستان بودند مورد مطالعه گروه توسعه محلی قرار گرفتند. بعضاً این سازمان ها نیز اطلاعات خوبی در اختیار گروه توسعه محلی قرار دادند.

 

تحلیل

بعد از انجام شناسایی های اولیه لازم بود که این اطلاعات تحلیل شود. برای تحلیل روستا از روش سوآت( SWOT)  استفاده شد. بدین ترتیب که برای هر روستا، نقاط قوت، ضعف، تهدید و فرصت مشخص شد. سپس بر اساس این نقاط، راهبردهایی برای حل مشکلات تعیین شد. این راهبردها از طریق مشاوره با اساتید مروبطه اصلاح و بازنگری شد.

در مرحله ی بعد لازم بود که میان راهبردهایی که انتخاب شده اند یک اولویت بندی شود. برای اولویت بندی با توجه به اینکه در مرحله شناسایی ارتباط مستقیم با مردم صورت گرفته بود، نظرات آن ها هم دخیل شد و از طریقتکنیک ماتریس زوجی این اولویت بندی انجام شد.

برنامه اقدام

بعد از تعیین و اولویت بندی راهبردها بریا حل مسائل و مشکلات روستاهای مختلف، لازم بود که برای هر راهبرد نیز یک برنامه اقدام و گانت چارت تهیه شود. این مهم نیز توسط گروه توسعه محلی و مشاوره با اساتید مربوطه انجام شد. در نهایت امر گزارش های مربوط به شناسایی، تحیل، راهبرد و برنامه ی اقدام تحت عنوان نقشه پیشرفت دهستان در اختیار قرارگاه پیشرفت و آبادانی قرار گرفت.

لازم به ذکر است که این پروژه در سال 1396 انجام شد.

 

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *