آخرین مطالب

ناحیه کاربری

شناسایی و پیاده سازی مدل ارزیابی مشارکتی روستا در جلال آباد

شکل گیری پروژه

این پروژه به درخواست دهیار محترم روستای جلال آباد واقع در شهرستان نجف آباد استان اصفهان و به همت جمعی از اساتید جهادی دانشگاه صنعتی اصفهان و پزوهشکده شهید اعتباری تعریف شد. هدف از این پروژه شناسایی مسایل و مشکلات روستای جلال آباد با کمک مردم روستا و شورای اسلامی روستا می باشد. در این فرآیند جمعی از بسیج اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان هم حضور افتخاری داشته و بدون چشم داشتی به بررسی و حضور میدانی در روستا پرداختند. تا این مرحله از کار مسایل کلیدی روستا استخراج و اولویت بندی شد. برای برخی از این مشکلات نیز راهکار ارایه شد.

مراحل انجام پروژه

در این پروژه پژوهشکده دانشجویی شهید اعتباری، با اعزام چندین نیرو به روستای مورد نظر، به بررسی میدانی و مصاحبه با اقشار مختلف مردم در روستای جلال‌آباد پرداختند و با استفاده از تکنیک‌های متعدد کار در جوامع محلی (از جمله تکنیک‌های مصاحبه‌ی حقیقت یاب و مشاهده‌ی هدفمند) و همچنین با جمع آوری اطلاعات از اسناد رسمی، به شناسایی منطقه پرداخته و اطلاعات لازم در مورد این روستا را به دست آوردند.

سپس در جلسه‌ای مشارکتی با حضور مسئولان محلی (دهیار و اعضای شورای روستا) و همچنین با حضور دکتر ابراهیمی (عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان) و با روش ارزیابی مشارکتی روستایی و تکنیک استخوان ماهی به ریشه یابی مشکلات روستا پرداخته شد.

از طرفی با هماهنگی بسیج اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان، برخی از اعضای هیئت علمی این دانشگاه پذیرفتند تا به صورت داوطبانه و برای انجام رسالت اجتماعی خود، در این پروژه همکاری نمایند که تیمی جهادی از این افراد برای کمک به روستای جلال‌آباد شکل گرفت. در ادامه کلیه‌ی اطلاعات جمع آوری شده از روستا، در جلسه‌ای با حضور اعضای این تیم جهادی ارائه شده، سپس اعضای این تیم جهادی از روستای جلال‌آباد بازدید به عمل آوردند و نظرات تخصصی خود را بیان نمودند.

جمع بندی

در نهایت گزارش نهایی پروژه آماده شده و تحلیل مشکلات روستا و راهبردهای لازم برای حل این مشکلات به صورت جامع ارائه شده است. با توجه به تفاهم اولیه بین دهیار روستا و پژوهشکده شهید اعتباری، تنها عناوین راهبردهای مورد نیاز به دست آمده است و جزئیات این راهبردها استخراج نشده است. به عبارتی خروجی این پروژه نقشه‌ی راهکارهای مشکلات روستای جلال‌آباد است.

لازم به ذکر است که این پروژه در پاییز و زمستان سال 1397 انجام شده است.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *